Przygotowaliśmy dla was poradnik, który pomoże wam stworzyć własną zjeżdżalnię dla dzieci. To świetny projekt, który dostarczy mnóstwo frajdy waszym maluchom i jednocześnie pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Bez obaw, nie musicie być majsterkowiczami, aby z powodzeniem zrealizować ten projekt. Wystarczy kilka prostych kroków i trochę kreatywności.

Jakie materiały będą potrzebne

Zacznijmy od deski – nie bierzcie dowolnych kawałków drewna, postawcie na mocne i wytrzymałe deski dębowe lub sosnowe. Ich grubość niech wynosi co najmniej 2–3 cm, żeby rama była solidna. Do połączenia desek konieczne będą śrubokręty i odpowiednio długie śruby. Ważne, żeby trzymały mocno, ale też nie przebijały się na wierzch. Na powierzchnię zjeżdżalni polecamy sklejkę wodoodporną lub płytę MDF – są odporne na warunki atmosferyczne. Pamiętajcie też o antypoślizgach, żeby maluchy mogły bezpiecznie zjeżdżać. Dobrze sprawdzą się płytki z materiału przypominającego piaskowiec. A że lato to czas kolorów – konieczne będą farby akrylowe i pędzelki.

Planowanie budowy

Zacznijmy od samej koncepcji – jak wyobrażacie sobie waszą zjeżdżalnię? Prostą konstrukcję czy może coś bardziej oryginalnego z zakrętami? Na pewno wasze dzieciaki będą zachwycone! Ważne też, by dobrać rozmiar odpowiedni do waszego ogródka czy tarasu. Róbcie notatki, rysujcie schematy – to pomoże lepiej się zorganizować.

Potem sprawdźmy parametry bezpieczeństwa. Nasze maluchy to najcenniejszy skarb, więc koniecznie upewnijmy się, że zjeżdżalnia będzie mocna i stabilna. Dobrze jest też dodać poręcze po bokach oraz antypoślizgowe płytki na dole. Dzięki temu maluchy będą się świetnie bawić, a wy spokojniej posiedzicie z kawą.

Konstrukcja zjeżdżalni

Najpierw zadbajmy o bezpieczeństwo małych buntowników. Wybierzmy miejsce z dala od drzew i krzewów – nie chcemy przecież żadnych urazów. Teren musi być równinny i wypoziomowany, by zjazd był płynny. Przygotujmy też narzędzia – wkrętarkę, piłkę, śrubki i deski. Wszystko po kolei.

Zacznijmy od ramowania. Z giętych desek utwórzmy prosty prostokąt i mocno przymocujmy go do podłoża. Stabilność jest priorytetem. W środku umieśćmy płytę z MDF–u, którą wyprofilujemy tak, by dzieci zsunęły się łagodnie na dół. Pamiętajmy o antypoślizgach – lepiej dmuchać na zimne niż potem leczyć urazy.

Gotowe? Teraz już tylko sprawdzenie przez małych testerów. Uśmiechy na buziach maluchów to najlepsza nagroda za wieczór pracy. Pamiętajcie – zabawa w bezpieczny sposób to podstawa.

Udekorowanie zjeżdżalni

Wybierzmy jasne, żywe barwy – niebieski, żółty, zieleń. Dzięki nim wasze maluchy będą się lepiej bawić i chętniej korzystać ze zjeżdżalni. Możemy też dorysować ulubione postacie – kwiatki, zwierzątka, bohaterów bajek. Dajcie wyobraźni wolny bieg!

Jeśli lubicie być bardziej kreatywni, spróbujcie sprayów. Pozwalają stworzyć niecodzienne wzory i dekoracje. Na przykład chmury, fale czy po prostu geometryczne kształty. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla was. Poza tym wasza zjeżdżalnia będzie wyglądała jak prawdziwe dzieło sztuki!

Pamiętajcie tylko by używać farb przeznaczonych do tego typu powierzchni i zabezpieczyć po malowaniu lakierami. Wtedy wasze dzieło posłuży wam długie lata i będzie cieszyć oko w każdej porze roku.

Dodaj komentarz