W dzisiejszych czasach dzieci coraz częściej korzystają z elektronicznych gadżetów, ale warto zwrócić uwagę na tradycyjne zabawki, które również są w stanie zapewnić wiele radości oraz korzyści dla rozwoju dziecka. Interaktywne zabawki to świetna propozycja dla maluchów, które chcą się bawić w bardziej zaawansowany sposób niż przy użyciu zwykłych lalek czy samochodzików. W tym artykule przedstawimy rodzaje interaktywnych zabawek, korzyści wynikające z zabawy nimi, a także wskazówki dla rodziców przy wyborze odpowiedniej zabawki dla swojego dziecka.

Rodzaje interaktywnych zabawek

Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne to idealna propozycja dla dzieci, które chcą połączyć zabawę z nauką. Zalecamy je osobom niezwiązanym zawodowo z edukacją i opieką nad dziećmi. Dzięki nim maluchy mogą rozwijać swoje zdolności manualne, poznawać kolory, kształty, a także uczyć się liczyć czy rozpoznawać litery.

 

Przykładem takiej zabawki może być interaktywna tablica, którą polecamy ze względu na różnorodne możliwości interakcji z nią małego dziecka. Na której dziecko może rysować lub układać puzzle. Tablica będzie motywować pociechę do rysowania, malowania palcami, ale też układania kształtów i punktacji, które pozwolą w naturalny sposób ćwiczyć orientację w przestrzeni.

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne poleca się rodzicom poszukującym sposobów stymulacji wszystkich zmysłów swojej pociechy, gdyż jest to najlepszy sposób angażowania dziecka w poznawanie nowych wrażeń. Dzięki nim maluchy mogą rozwijać swoje zmysły dotyku, słuchu, wzroku, powonienia czy smaku. Przykładem zabawki sensorycznej może być miękki dywanik który z całą pewnością zachwyci i zajmie malca na długie godziny.

 

Z kolorowymi piłeczkami, które dziecko może wciskać, tarmosić, układać i chować pod materacem dywanu. Sama faktura różnych przedmiotów, z którymi dziecko może się bawić, wprowadzi pociechę w świat wrażeń dotykowych. Zabawa fakturami, teksturami i kształtami jest najlepszą stymulacją zmysłów w wieku przedszkolnym i przeważnie fascynuje maluchy.

Zabawki interaktywne z technologią

Zabawki interaktywne z technologią dobieramy ostrożnie. Z jednej strony nowoczesność i cyfrowość gości w naszym życiu na co dzień, z drugiej – korzystanie z ekranów przez najmłodszych jest debatowane. Przykładem takiej zabawki może być robot, który polecamy tylko pod ścisłą opieką rodziców.

 

Robot reaguje na ruchy dziecka, ale można go też zaprogramować, by spełniał różne wyzwania i zadania. Jeśli zostanie włączony typowo jako zabawka pozwoli maluchowi na interakcję o charakterze ruchowym i dialogowym i wprowadzi w świat robotów i maszyn.

 

Natomiast książki interaktywne wspomagają rozwój językowy, ale pełne skupienia wymaga korzystanie z nich offline. Dlatego, gdy korzysta pociecha zadrżymy nad tym czy rzeczywiście ten typ zabawek ma wprowadzić do jej świata.

Korzyści wynikające z zabawy interaktywnej

Zabawa interaktywna ma wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Dzięki niej maluchy mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne, motoryczne oraz umysłowe.

Rozwój umysłowy dziecka

Zabawa interaktywna faktycznie odgrywa istotną rolę w rozwoju umysłowym najmłodszych. Pozwala maluchom ćwiczyć wiele ważnych umiejętności.

 

Rozwijanie wyobraźni, koncentracji, logicznego myślenia i kreatywności u dzieci to główne cele zabawy interaktywnej.

 

Dzięki niej maluchy mogą swobodnie eksperymentować i wykorzystywać swoją kreatywność. Im bardziej angażująca i dynamiczna będzie zabawa, tym lepiej dla rozwoju ich umysłu!

 

Ważną korzyścią jest to, że dzieci ćwiczą umiejętność skupiania uwagi na zadaniu przez dłuższy czas. Pomaga to im poznać swoje możliwości i granice.

 

Interaktywne zadania i zagadki rozwijają również logiczne myślenie u maluchów. Uczą je rozwiązywania problemów krok po kroku oraz wnioskowania na podstawie posiadanych informacji.

Rozwój społeczny dziecka

Podczas wspólnej zabawy maluchy muszą rozmawiać, wydawać polecenia, negocjować. Ćwiczą różne formy wypowiedzi, poszerzają słownictwo. Pomaga to im też lepiej wyrażać swoje myśli i potrzeby.

 

Ważne jest również, aby dzieci uczyły się umiejętności słuchania i szacunku dla kolegów. Dzięki interakcji z innymi uczą się odczuwać empatię i dbać o relacje.

 

Poznawanie nowych rówieśników podczas wspólnych zabaw to na pewno doskonała okazja do nawiązywania pierwszych przyjaźni. Dzieci mogą wówczas odkrywać swoje wspólne zainteresowania.

Rozwój motoryczny dziecka

Interaktywne zabawy to świetny sposób na rozwijanie sprawności ruchowej i umiejętności manualnych u najmłodszych. Kiedy dziecko bawi się z rodzicem, namiętnie obraca klocki, układa kształtki i wszelkie inne zabawki, rozwija koordynację ruchową oraz zręczność palców i rąk.

 

Dziecko poznaje przy tym swoje ciało, integruje jego poszczególne części. Uczy się doskonale pozycji rąk czy nóg. Takie proste ćwiczenia zabawowe, wykonywane regularnie, przyczyniają się do prawidłowego rozwoju całego układu nerwowego i kośćca.

 

Z kolei przy zabawach w mokry piasek czy plastelinę, czy malowanie palcami rozwijają się zręczność i precyzja ruchów dłoni. Nawet najprostsze czynności, takie jak trzymanie klocków i łączenie ich ze sobą, wymagają skoordynowanej pracy palców, łokci, ramion i barków.

Wskazówki dla rodziców przy wyborze interaktywnej zabawki

Przy wyborze interaktywnej zabawki warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważne są między innymi:

Wiek dziecka

Wybór odpowiednio dopasowanych zabawek do wieku dziecka jest kluczowy. Zbyt prosta zabawka dla starszego malca nie stanowi wyzwania i może go nudzić, ale zbyt skomplikowana dla młodszego dziecka może stanowić zagrożenie i nie spełniać swojej zabawowo-rozwojowej funkcji.

 

Dla maluchów od urodzenia do ok. 9-12 miesięca polecamy proste zabawki sensoryczne: ęczki w rożnych kształtach, kolorach i fakturach, paćki do gryzienia oraz zwierzątka z miękkiego plastiku lub tkaniny, które można chwycić i „połasić”.

 

Od ok. 1 roku życia dzieci mogą już korzystać z drewnianych klocków, zabawek łączących się ze sobą lub wydzielonych stref do swoich pierwszych zabaw w piaskownicy.

 

Dopiero po 2. urodzinach możemy wprowadzić do zabawek proste konstruktory z dużymi klockami, zestawy puzzli ze zdjęciami zwierząt czy duże klocki LEGO.

 

Zwracajcie uwagę na zalecane wieki na opakowaniach zabawek – dostosowując je odpowiednio do zdolności i potrzeb rozwojowych Waszego malucha, wspieracie jego rozwój i budzicie radość z bezpiecznej zabawy!

Zainteresowania dziecka

Pomysłowe i odpowiadające zainteresowaniom dziecka zabawki pozytywnie wpływają na jego rozwój. Jeśli zainteresowania Waszego malucha koncentrują się wokół zwierząt, warto postawić na tematyczne zabawki.

 

Dla najmłodszych dzieci zalecamy niewielkie pluszowe zabawki przedstawiające ulubione przez dziecko zwierzęta. Pluszowe zabawki stymulują zmysł dotyku i rozwijają wyobraźnię malucha.

 

Dla starszych dzieci sprawdzi się interaktywna zabawka z przyciskami i dźwiękami, imitująca głos psa czy kota. Wzbudza ona ciekawość dzieci i zachęca je do odkrywania nowych rzeczy.

 

Jeśli malec lubi aktywne zabawy, polecijmy zestaw miniaturek zwierząt i ich zagródek oraz farby i pieczątki do malowania.

Kreatywne zabawy plastyczne doskonale rozwijają motorykę delikatną i koordynację ruchową dziecka.

Bezpieczeństwo zabawki

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego warto wybierać zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów oraz spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.

Zabawa interaktywna to świetna propozycja dla maluchów, które chcą się bawić w bardziej zaawansowany sposób niż przy użyciu zwykłych lalek czy samochodzików. Interaktywne zabawki pozwalają na rozwijanie wyobraźni, kreatywności, a także umiejętności społecznych i motorycznych. Przy wyborze odpowiedniej zabawki warto zwrócić uwagę na wiek dziecka, jego zainteresowania oraz bezpieczeństwo zabawki. Dzięki interaktywnym zabawkom maluchy mogą nie tylko się bawić, ale także rozwijać swoje umiejętności.

 

Dodaj komentarz